Blog,  Sezonownik

Październikowy sezonownik

Taką jesień jak dzisiaj lubię najbardziej. Taką, w której słońce przebija się stanowczo przez pełne kolorowych liści drzewa. Taką, którą mogę podziwiać z kubkiem ciepłej herbaty z miodem i imbirem.

W październiku pojawiają się nowe warzywa i owoce, takie jak: brukselka, jarmuż, roszponka, topinambur oraz jarzębina.

Poniżej znajdziecie informacje o właściwościach topinamburu i jarmużu oraz o tym, jak związki odżywcze w nich zawarte wpływają na nasz organizm.

Jarmuż

Jarmuż (Brassica oleracea L. var. Acephala), jest rośliną, która doskonale radzi sobie w warunkach niskich temperatur, co sprawia, że jest dostępny w okresie jesienno-zimowym, kiedy to obecność świeżych warzyw jest ograniczona.

Jako przedstawiciel rodziny kapustnych, charakteryzuje się wysoką zawartością glukozynolanów. Spośród wszystkich Cruciferae to właśnie w częściach jadalnych jarmużu znajdują się największe ilości następujących składników mineralnych: potasu, żelaza i wapnia. Na uwagę zasługuje również obecność witamin, wśród których wyróżniamy witaminę A, E oraz witaminy z grupy B – B1, B2, PP oraz B6. Warzywa kapustne znane są ze swoich właściwości przeciwutleniających i przeciwnowotworowych, głównie za sprawą obecności karotenoidów (beta-karotenu), polifenoli oraz witaminy C.

Jarmuż znajdziecie najczęściej w formie poszatkowanej i paczkowanej, kiełkującej oraz jako składnik soków. Surowy, znajdzie zastosowanie w kuchni jako składnik smoothie, blanszowany może służyć jako dodatek do różnego rodzaju dań, a upieczony stanie się smaczną alternatywą dla chipsów.

Topinambur

Przyznaję, nazwa tej bulwy brzmi dość egzotycznie. Właściwości tej rośliny i wpływ zawartych w niej składników na organizm jest niesamowity.

Bulwy topinamburu (Helianthus tuberosus L.) są źródłem węglowodanów, z których największy wpływ na organizm wywiera inulina. Inulina jest wielocukrem, który będąc pożywką dla rozwijającej się w jelitach mikroflory, wywiera pozytywny wpływ na procesy trawienia. Obecność w bulwach rożnych frakcji błonnika pokarmowego o zdolności do pęcznienia powoduje szybsze pojawianie się uczucia sytości, co może mieć wpływ na redukcję masy ciała. Inulina, pektyny i błonnik wiążą substancje toksyczne i przyspieszają perystaltykę jelit – biorą udział w oczyszczaniu organizmu.

Spożywanie bulw topinamburu pozytywnie wpływa na działanie układu immunologicznego, sprzyja normalizacji poziomu cholesterolu HDL we krwi, regulacji ciśnienia tętniczego krwi,
a zawarte w bulwach składniki mogą przyczyniać się do sprawniejszego wchłaniania jonów żelaza, wapnia i magnezu.

Bulwy wykorzystywane są do przygotowywania zup, nadają się do kiszenia, marynowania
i konserwowania. Spożywamy je w postaci ugotowanej w wodzie i na parze, pieczonej, smażonej. Z powodzeniem mogą być stosowane jako dodatek do sałatki.

Bibliografia:

  1. Bąk-Sypień I. I., Karmańska A., Kubiak K., Karwowski B. T. 2017. Aktywność przeciwutleniająca świeżego i termicznie przetworzonego zielonego i czerwonego jarmużu. Bromat Chem Toksykol 50(3): 246-251.
  2. Flaczyk E., Przeor M., Kobus-Cisowska J., Bieganska-Marecik R. 2014. Ocena jakości sensorycznej nowych potraw z jarmużem (Brassica oleracea).  Bromat Chem Toksykol, 47(3): 392-396.
  3. Mystkowska I., Zarzecka K. 2013. Wartość odżywcza i prozdrowotna słonecznika bulwiastego (Helianthus tuberosus L.). Postępy Fitoterapii, (2), 123-126.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *