Blog,  Dietetyka

Dieta dla skóry

Tak, chwilę mnie tutaj nie było. Każdy tak chyba ma od czasu do czasu, że potrzebuje odrobinę odpoczynku. Moim odpoczynkiem był poznański Pyrkon, a niedługo później majówkowy wyjazd, dzięki któremu mogłam odwiedzić swoje ulubione miasto, za którym tak mocno tęskniłam! Piękne widoki, uśmiechy i duuuużo zdjęć jedzenia możecie zobaczyć na moim Instagramie! Tymczasem wracając już do Was po krótkim urlopie…
Zapraszam, dokończymy historię o skórze i o tym jakie składniki warto dostarczać organizmowi, aby mieć piękną cerę.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak witamina A (i jej prekursor – β-karoten) oraz witamina E zapobiegają utlenianiu lipidów naskórka. Ich działanie polega na łagodzeniu stanów zapalnych i obrzęków skórnych, pozytywnie wpływają na elastyczność i nawilżenie skóry oraz normalizują wydzielanie łoju. Pod wpływem wymienionych witamin dochodzi do wygładzenia i ujędrnienia powłok skórnych, a także redukcji przebarwień. Ponadto, witamina A bierze udział w procesach złuszczania naskórka i odbudowy warstw nabłonka.

Kolejną witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, która pozytywnie wpływa na stan skóry jest witamina D. Omawiana witamina wpływa na działanie układu immunologicznego oraz wzrost i podziały w obrębie naskórka i komórek łojowych, zmniejszając produkcję sebum. Wykazuje ona właściwości przeciwzapalne i zapobiega zatykaniu porów. Ponadto, chroni przed rozrostem bakterii Propionibacterium acnes, która przyczynia się do rozwoju trądziku pospolitego.

Witamina C wpływa na przebieg syntezy kolagenu – białka, które odpowiada za elastyczność skóry. Podobnie jak witamina A, β-karoten i witamina E, wykazuje działanie antyoksydacyjne i chroni powłoki skórne przed promieniowaniem ultrafioletowym. Czynniki zewnętrzne bowiem mogą nasilać wytwarzanie wolnych rodników i powodować wystąpienie stresu oksydacyjnego. Przeciwutleniacze chronią strukturę skóry, znajdujące się w niej lipidy oraz białka, przed uszkodzeniem, które prowadzą do przedwczesnego starzenia się skóry.

Niedobory cynku predysponują do pojawienia się zmian trądzikowych. Właściwa podaż tego składnika pokarmowego wpływa zatem zbawiennie na stan skóry. Ponadto, wykazuje on działanie bakteriostatyczne w stosunku do szczepu Propionibacterium acnes.

Działanie selenu jest zbawienne szczególnie dla skóry trądzikowej. Odpowiednia podaż tego mikroskładnika przyspiesza złuszczanie naskórka.

Krzem jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego rozwoju tkanek szybko rosnących, do których zaliczamy również skórę. Omawiany pierwiastek reguluje procesy syntezy kolagenu oraz wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, co powoduje zwiększenie elastyczności skóry i zapobiega pękaniu naczyń włosowatych oraz przyspiesza gojenie się ran.

Siarka, podobnie jak selen, odgrywa rolę w procesie złuszczania naskórka. Dodatkowo, wykazuje ona właściwości antybakteryjne i grzybobójcze, zapobiegając tym samym rozwojowi zakażeń grzybiczych i bakteryjnych skóry.

Bibliografia:

  1. Kania-Dobrowolska M., Baraniak J., Kujawski R., Ożarowski M. 2017. Nutrikosmetyki–nowa podgrupa suplementów diety. Postępy Fitoterapii, 18 (2): 132-138.
  2. Dawidziak J., Balcerkiewicz M. 2016. Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego (Acne vulgaris) Część I. Witaminy i minerały. Farmacja Współczesna, 9: 1-5.
  3. Dawidziak J., Balcerkiewicz M. 2016. Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego (Acne vulgaris) Część II. Kwasy tłuszczowe, indeks glikemiczny, przetwory mleczne. Farmacja Współczesna, 9: 67-72.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *